State Champions

Team State Champions
YEAR SCHOOL SPORT
2020-21 Graham Wrestling
2018-19 Graham Wrestling
2018-19 Jonathan Alder Softball
2017-18 Graham Wrestling
2016-17 Graham Wrestling
2015-16 Urbana Bowling - Boys
2015-16 Graham Wrestling
2014-15 Tippecanoe Cross Country - Boys
2014-15 Graham Wrestling
2013-14 Graham Wrestling
2012-13 Graham Wrestling
2011-12 Shawnee Cross Country - Boys
2011-12 Graham Wrestling
2010-11 Kenton Ridge Golf - Boys
2010-11 Graham Wrestling
2009-10 Graham Wrestling
2008-09 Kenton Ridge Bowling - Boys
2008-09 Graham Wrestling
2007-08 Stebbins Bowling - Boys
2007-08 Graham Wrestling
2006-07 Graham Wrestling
2005-06 Graham Wrestling
2004-05 Graham Wrestling
2003-04 Graham Wrestling
2002-03 Graham Wrestling
2001-02 Graham Wrestling
2000-01 Graham Wrestling
1997-98 Graham Wrestling
1992-93 Urbana Basketball - Girls
1991-92 Urbana Basketball - Girls
1991-92 Shawnee Track - Girls
1989-90 Urbana Baseball
1987-88 Northwestern Volleyball - Girls
1986-87 Northwestern Volleyball - Girls
1984-85 Northwestern Volleyball - Girls
1983-84 Northwestern Volleyball - Girls
1981-82 Graham Wrestling
1981-82 Urbana Baseball
1976-77 Urbana Volleyball - Girls
1972-73 Graham Baseball

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2020-21 Chase Fyffe, Seth Thomas, Dylan Day, Evan Blazer Kenton Ridge Swimming - Boys - 200 Yard Free Relay
2020-21 Beric Jordan Graham Wrestling - 106 Weight Class
2020-21 Nolan Gessler Graham Wrestling - 126 Weight Class
2020-21 Alex Martin Graham Wrestling - 145 Weight Class
2020-21 Hayden Pummel Indian Lake Wrestling - 160 Weight Class
2020-21 Joey Walker Jonathan Alder Track - Boys - High Jump
2018-19 Jeffrey Thomas Graham Wrestling - 152 Weight Class
2018-19 Jordan Crace Bellefontaine Wrestling - 145 Weight Class
2018-19 Alek Martin Graham Wrestling - 138 Weight Class
2018-19 Adam Riedinger Northwestern Track - Boys - Shot Put
2018-19 Robie Glass Shawnee Track - Boys - High Jump
2017-18 Rocky Jordan Graham Wrestling - 170 Weight Class
2017-18 Mitch Moore Graham Wrestling - 145 Weight Class
2017-18 Joey Sanchez Graham Wrestling - 152 Weight Class
2017-18 Tanner Jordan Graham Wrestling - 113 Weight Class
2016-17 Luc Russell Urbana Bowling - Boys
2016-17 Rocky Jordan Graham Wrestling - 152 Weight Class
2016-17 Ryan Thomas Graham Wrestling - 160 Weight Class
2016-17 J.D. Stickley Graham Wrestling - 138 Weight Class
2016-17 Mitch Moore Graham Wrestling - 132 Weight Class
2016-17 Jordan Crace Graham Wrestling - 120 Weight Class
2016-17 Kavan Sarver Graham Wrestling - 195 Weight Class
2016-17 Jamari McDavid Kenton Ridge Track - Girls - Long Jump
2016-17 Robie Glass Shawnee Track - Boys - High Jump
2015-16 Jessica Pitt Kenton Ridge Bowling - Girls
2015-16 Elias Jay Bell Tippecanoe Swimming - Boys - 50 Meter Free
2015-16 Garrett Jordan Graham Wrestling - 160 Weight Class
2015-16 Rocky Jordan Graham Wrestling - 145 Weight Class
2015-16 Mitch Moore Graham Wrestling - 126 Weight Class
2015-16 Brent Moore Graham Wrestling - 138 Weight Class
2015-16 Alex Marinelli Graham Wrestling - 170 Weight Class
2015-16 Jack Harris Urbana Wrestling - 195 Weight Class
2014-15 Mitch Moore Graham Wrestling - 113 Weight Class
2014-15 Eli Seipel Graham Wrestling - 126 Weight Class
2014-15 Brent Moore Graham Wrestling - 145 Weight Class
2014-15 Kyle Lawson Graham Wrestling - 152 Weight Class
2014-15 Alex Marinelli Graham Wrestling - 160 Weight Class
2013-14 Eli Stickley Graham Wrestling - 113 Weight Class
2013-14 Brent Moore Graham Wrestling - 132 Weight Class
2013-14 Kyle Johnson Graham Wrestling - 138 Weight Class
2013-14 Alex Marinelli Graham Wrestling - 160 Weight Class
2012-13 Eli Seipel Graham Wrestling - 113 Weight Class
2012-13 Brent Moore Graham Wrestling - 120 Weight Class
2012-13 Micah Jordan Graham Wrestling - 132 Weight Class
2012-13 Alex Marinelli Graham Wrestling - 152 Weight Class
2012-13 Bo Jordan Graham Wrestling - 160 Weight Class
2012-13 Lane Thomas Graham Wrestling - 170 Weight Class
2012-13 Josh Couchman Graham Wrestling - 182 Weight Class
2012-13 Anthony Welty Graham Wrestling - 195 Weight Class
2011-12 Ryan Taylor Graham Wrestling - 120 Weight Class
2011-12 Micah Jordan Graham Wrestling - 126 Weight Class
2011-12 Bo Jordan Graham Wrestling - 152 Weight Class
2011-12 Issac Jordan Graham Wrestling - 160 Weight Class
2010-11 Ryan Taylor Graham Wrestling - 112 Weight Class
2010-11 Micah Jordan Graham Wrestling - 119 Weight Class
2010-11 Nick Brascetta Graham Wrestling - 140 Weight Class
2010-11 Bo Jordan Graham Wrestling - 145 Weight Class
2010-11 Matt Stephens Graham Wrestling - 152 Weight Class
2010-11 Issac Jordan Graham Wrestling - 160 Weight Class
2009-10 Ryan Taylor Graham Wrestling - 103 Weight Class
2009-10 Bo Jordan Graham Wrestling - 130 Weight Class
2009-10 Issac Jordan Graham Wrestling - 135 Weight Class
2009-10 Felipe Martinez Graham Wrestling - 140 Weight Class
2009-10 Huston Evans Graham Wrestling - 171 Weight Class
2009-10 Max Thomusseit Graham Wrestling - 189 Weight Class
2008-09 Chase Carter Stebbins Bowling - Boys
2008-09 Zach Neibert Graham Wrestling - 125 Weight Class
2008-09 Felipe Martinez Graham Wrestling - 130 Weight Class
2008-09 David Taylor Graham Wrestling - 135 Weight Class
2008-09 Brian Stephens Graham Wrestling - 145 Weight Class
2008-09 Kyle Ryan Graham Wrestling - 160 Weight Class
2008-09 Max Thomusseit Graham Wrestling - 189 Weight Class
2008-09 Nick Brascetta Graham Wrestling - 103 Weight Class
2007-08 David Taylor Graham Wrestling - 112 Weight Class
2007-08 Ben Jordan Graham Wrestling - 145 Weight Class
2007-08 Zach Neibert Graham Wrestling - 119 Weight Class
2007-08 Tucker Armstrong Graham Wrestling - 125 Weight Class
2006-07 Coby Boyd Graham Wrestling - 145 Weight Class
2006-07 David Taylor Graham Wrestling - 103 Weight Class
2006-07 Cordell Longstreath Graham Wrestling - 119 Weight Class
2006-07 Nicholas Landis Tippecanoe Track - Boys - 100m - 10.72
2006-07 Nicholas Landis Tippecanoe Track - Boys - 200m - 21.28
2006-07 Jasmine Pickett Urbana Track - Girls - Long Jump
2005-06 Aaron Hart Graham Wrestling - 119 Weight Class
2005-06 Ben Jordan Graham Wrestling - 125 Weight Class
2005-06 Jake Kyle Graham Wrestling - 140 Weight Class
2005-06 David Taylor Graham Wrestling - 103 Weight Class
2005-06 Jordan Stafford Greenon Track - Girls - 800 meter
2005-06 Jordan Sharpe Tippecanoe Track - Boys - Hgh Jump - 6' 9"
2004-05 Jason Marshall Graham Wrestling - 215 Weight Class
2004-05 David Erwin Graham Wrestling - 160 Weight Class
2004-05 Cameron Doggett Graham Wrestling - 125 Weight Class
2004-05 Ben Jordan Graham Wrestling - 119 Weight Class
2003-04 David Erwin Graham Wrestling - 160 Weight Class
2003-04 Joe Dennis Graham Wrestling - 215 Weight Class
2003-04 Jacob Frerichs Graham Wrestling - 145 Weight Class
2003-04 Cameron Doggett Graham Wrestling - 125 Weight Class
2003-04 Aaron Hart Graham Wrestling - 103 Weight Class
2002-03 CP Schlatter Graham Wrestling - 152 Weight Class
2002-03 Dustin Schlatter Graham Wrestling - 125 Weight Class
2002-03 Cameron Doggett Graham Wrestling - 119 Weight Class
2001-02 Dustin Schlatter Graham Wrestling - 112 Weight Class
2001-02 Bryce Markley Graham Wrestling - 145 Weight Class
2001-02 CP Schlatter Graham Wrestling - 135 Weight Class
2001-02 Tristan Murray Tecumseh Wrestling - 160 lbs.
2001-02 Jacob McCauley Greenon Track - Boys - 1600 meter
2000-01 Jacob McCauley Greenon Cross Country - Boys
2000-01 Josh Wooten Graham Wrestling - 125 Weight Class
2000-01 Kyle Ott Graham Wrestling - 119 Weight Class
1999-2000 Nathan Jackson Tippecanoe Wrestling - 215lbs - 44-0
1999-2000 Erin Connolly Shawnee Track - Girls - 100 Meter Hurdle
1999-2000 Keith Roberts Bellefontaine Track - Boys - 110 Hurdles
1998-99 Jessica Oakes Northwestern Cross Country - Girls
1998-99 Josh Wooten Graham Wrestling - 103 Weight Class
1998-99 Keith Roberts Bellefontaine Track - Boys - 110 Hurdles
1998-99 Erin Connolly Shawnee Track - Girls - 100 Meter Hurdle
1997-98 Rick Allen Shawnee Wrestling - 215 Weight Class
1997-98 Ty Morgan Graham Wrestling - 140 Weight Class
1997-98 Doug Hess Graham Wrestling - 130 Weight Class
1997-98 Lucretia Corbin Urbana Track - Girls - 100 Meters
1996-97 Avery Zerkle Graham Wrestling
1996-97 Ty Morgan Graham Wrestling
1996-97 Lucretia Corbin Urbana Track - Girls - 100 Meters
1995-96 Dan Bair Graham Wrestling
1995-96 Michael Ditmer Tippecanoe Track - Boys - High Jump - 6' 8"
1993-94 Brett Henderson Graham Wrestling
1992-93 Kristin Busarow Shawnee Track - Girls - 400 Meter
1991-92 Kelly Bauer, Jacinda Kemp, Sarah Moore, Megan Foley Shawnee Track - Girls - 4 x 800 Relay
1991-92 Kristin Busarow Shawnee Track - Girls - 400 Meter
1986-87 Miriam Hoffman Graham Track - Girls - 100 Meter Hurdles
1985-86 Patrick Rogan Urbana Track - Boys - 400 Meters
1984-85 Jeff Adams Bellefontaine Track - Boys - 800 Meter Run
1983-84 Jeff Jordan Graham Wrestling
1983-84 Paul Manuel Urbana Track - Boys - Pole Vault
1982-83 Jim Jordan Graham Wrestling
1982-83 Jeff Jordan Graham Wrestling
1981-82 Jeff Jordan Graham Wrestling
1981-82 Jim Jordan Graham Wrestling
1980-81 Jim Jordan Graham Wrestling
1980-81 Jeff Jordan Graham Wrestling
1980-81 Penny Hampton, Kelly Seeburg, Karen Skillman, Layne Current Graham Track - Girls - 4 x 800 Relay
1979-80 Jim Jordan Graham Wrestling
1979-80 Penny Hampton, Kelly Seeburg, Gretchen Baker, Layne Current Graham Track - Girls - 4 x 800 Relay
1978-79 Scott Wall Shawnee Track - Boys - High Jump
1975-76 Kent Powers Shawnee Track - Boys - Pole Vault
1975-76 Debbie Stephens Tippecanoe Track - Girls - Discus - 126' 3"
1973-74 Kent Powers Shawnee Track - Boys - Pole Vault
1971-72 Wallace Hale Graham Track - Boys - Shot Put 60' 9"
1960-61 Riley Griffith, Jay Gruenbaum Shawnee Tennis - Boys - Doubles

HomeTown Ticketing