Individual State Champions

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2016-2017 Rocky Jordan Graham Wrestling-152 Weight Class
2016-2017 Ryan Thomas Graham Wrestling-160 Weight Class
2016-2017 J.D. Stickley Graham Wrestling-138 Weight Class
2016-2017 Mitch Moore Graham Wrestling-132 Weight Class
2016-2017 Jordan Crace Graham Wrestling-120 Weight Class
2016-2017 Kavan Sarver Graham Wrestling-195 Weight Class
2016-2017 Jamari McDavid Kenton Ridge Track - Girls-Long Jump
2016-2017 Robie Glass Shawnee Track - Boys-High Jump
2016-2017 Luc Russell Urbana Bowling - Boys
2015-2016 Garrett Jordan Graham Wrestling-160 Weight Class
2015-2016 Rocky Jordan Graham Wrestling-145 Weight Class
2015-2016 Mitch Moore Graham Wrestling-126 Weight Class
2015-2016 Brent Moore Graham Wrestling-138 Weight Class
2015-2016 Alex Marinelli Graham Wrestling-170 Weight Class
2015-2016 Jessica Pitt Kenton Ridge Bowling - Girls
2015-2016 Elias Jay Bell Tippecanoe Swimming - Boys-50 Meter Free
2015-2016 Jack Harris Urbana Wrestling-195 Weight Class
2014-2015 Mitch Moore Graham Wrestling-113 Weight Class
2014-2015 Eli Seipel Graham Wrestling-126 Weight Class
2014-2015 Brent Moore Graham Wrestling-145 Weight Class
2014-2015 Kyle Lawson Graham Wrestling-152 Weight Class
2014-2015 Alex Marinelli Graham Wrestling-160 Weight Class
2013-2014 Eli Stickley Graham Wrestling-113 Weight Class
2013-2014 Brent Moore Graham Wrestling-132 Weight Class
2013-2014 Kyle Johnson Graham Wrestling-138 Weight Class
2013-2014 Alex Marinelli Graham Wrestling-160 Weight Class
2012-2013 Eli Seipel Graham Wrestling-113 Weight Class
2012-2013 Brent Moore Graham Wrestling-120 Weight Class
2012-2013 Micah Jordan Graham Wrestling-132 Weight Class
2012-2013 Alex Marinelli Graham Wrestling-152 Weight Class
2012-2013 Bo Jordan Graham Wrestling-160 Weight Class
2012-2013 Lane Thomas Graham Wrestling-170 Weight Class
2012-2013 Josh Couchman Graham Wrestling-182 Weight Class
2012-2013 Anthony Welty Graham Wrestling-195 Weight Class
2011-2012 Ryan Taylor Graham Wrestling-120 Weight Class
2011-2012 Micah Jordan Graham Wrestling-126 Weight Class
2011-2012 Bo Jordan Graham Wrestling-152 Weight Class
2011-2012 Issac Jordan Graham Wrestling-160 Weight Class
2010-2011 Ryan Taylor Graham Wrestling-112 Weight Class
2010-2011 Micah Jordan Graham Wrestling-119 Weight Class
2010-2011 Nick Brascetta Graham Wrestling-140 Weight Class
2010-2011 Bo Jordan Graham Wrestling-145 Weight Class
2010-2011 Matt Stephens Graham Wrestling-152 Weight Class
2010-2011 Issac Jordan Graham Wrestling-160 Weight Class
2009-2010 Ryan Taylor Graham Wrestling-103 Weight Class
2009-2010 Bo Jordan Graham Wrestling-130 Weight Class
2009-2010 Issac Jordan Graham Wrestling-135 Weight Class
2009-2010 Felipe Martinez Graham Wrestling-140 Weight Class
2009-2010 Huston Evans Graham Wrestling-171 Weight Class
2009-2010 Max Thomusseit Graham Wrestling-189 Weight Class
2008-2009 Zach Neibert Graham Wrestling-125 Weight Class
2008-2009 Felipe Martinez Graham Wrestling-130 Weight Class
2008-2009 David Taylor Graham Wrestling-135 Weight Class
2008-2009 Brian Stephens Graham Wrestling-145 Weight Class
2008-2009 Kyle Ryan Graham Wrestling-160 Weight Class
2008-2009 Max Thomusseit Graham Wrestling-189 Weight Class
2008-2009 Nick Brascetta Graham Wrestling-103 Weight Class
2008-2009 Chase Carter Stebbins Bowling - Boys
2007-2008 David Taylor Graham Wrestling-112 Weight Class
2007-2008 Ben Jordan Graham Wrestling-145 Weight Class
2007-2008 Tucker Armstrong Graham Wrestling-125 Weight Class
2007-2008 Zach Neibert Graham Wrestling-119 Weight Class
2006-2007 Coby Boyd Graham Wrestling-145 Weight Class
2006-2007 David Taylor Graham Wrestling-103 Weight Class
2006-2007 Cordell Longstreath Graham Wrestling-119 Weight Class
2006-2007 Nicholas Landis Tippecanoe Track - Boys-100m - 10.72
2006-2007 Nicholas Landis Tippecanoe Track - Boys-200m - 21.28
2006-2007 Jasmine Pickett Urbana Track - Girls-Long Jump
2005-2006 Ben Jordan Graham Wrestling-125 Weight Class
2005-2006 Jake Kyle Graham Wrestling-140 Weight Class
2005-2006 Aaron Hart Graham Wrestling-119 Weight Class
2005-2006 David Taylor Graham Wrestling-103 Weight Class
2005-2006 Jordan Stafford Greenon Track - Girls-800 meter
2005-2006 Jordan Sharpe Tippecanoe Track - Boys-Hgh Jump - 6' 9"
2004-2005 Jason Marshall Graham Wrestling-215 Weight Class
2004-2005 David Erwin Graham Wrestling-160 Weight Class
2004-2005 Cameron Doggett Graham Wrestling-125 Weight Class
2004-2005 Ben Jordan Graham Wrestling-119 Weight Class
2003-2004 David Erwin Graham Wrestling-160 Weight Class
2003-2004 Joe Dennis Graham Wrestling-215 Weight Class
2003-2004 Jacob Frerichs Graham Wrestling-145 Weight Class
2003-2004 Cameron Doggett Graham Wrestling-125 Weight Class
2003-2004 Aaron Hart Graham Wrestling-103 Weight Class
2002-2003 CP Schlatter Graham Wrestling-152 Weight Class
2002-2003 Dustin Schlatter Graham Wrestling-125 Weight Class
2002-2003 Cameron Doggett Graham Wrestling-119 Weight Class
2001-2002 Dustin Schlatter Graham Wrestling-112 Weight Class
2001-2002 Bryce Markley Graham Wrestling-145 Weight Class
2001-2002 CP Schlatter Graham Wrestling-135 Weight Class
2001-2002 Jacob McCauley Greenon Track - Boys-1600 meter
2001-2002 Tristan Murray Tecumseh Wrestling-160 lbs.
2000-2001 Josh Wooten Graham Wrestling-125 Weight Class
2000-2001 Kyle Ott Graham Wrestling-119 Weight Class
2000-2001 Jacob McCauley Greenon Cross Country - Boys
1999-2000 Keith Roberts Bellefontaine Track - Boys-110 Hurdles
1999-2000 Erin Connolly Shawnee Track - Girls-100 Meter Hurdle
1999-2000 Nathan Jackson Tippecanoe Wrestling-215lbs - 44-0
1998-1999 Keith Roberts Bellefontaine Track - Boys-110 Hurdles
1998-1999 Josh Wooten Graham Wrestling-103 Weight Class
1998-1999 Jessica Oakes Northwestern Cross Country - Girls
1998-1999 Erin Connolly Shawnee Track - Girls-100 Meter Hurdle
1997-1998 Ty Morgan Graham Wrestling-140 Weight Class
1997-1998 Doug Hess Graham Wrestling-130 Weight Class
1997-1998 Rick Allen Shawnee Wrestling-215 Weight Class
1997-1998 Lucretia Corbin Urbana Track - Girls-100 Meters
1996-1997 Avery Zerkle Graham Wrestling
1996-1997 Ty Morgan Graham Wrestling
1996-1997 Lucretia Corbin Urbana Track - Girls-100 Meters
1995-1996 Dan Bair Graham Wrestling
1995-1996 Michael Ditmer Tippecanoe Track - Boys-High Jump - 6' 8"
1993-1994 Brett Henderson Graham Wrestling
1992-1993 Kristin Busarow Shawnee Track - Girls-400 Meter
1991-1992 Kelly Bauer, Jacinda Kemp, Sarah Moore, Megan Foley Shawnee Track - Girls-4 x 800 Relay
1991-1992 Kristin Busarow Shawnee Track - Girls-400 Meter
1986-1987 Miriam Hoffman Graham Track - Girls-100 Meter Hurdles
1985-1986 Patrick Rogan Urbana Track - Boys-400 Meters
1984-1985 Jeff Adams Bellefontaine Track - Boys-800 Meter Run
1983-1984 Jeff Jordan Graham Wrestling
1983-1984 Paul Manuel Urbana Track - Boys-Pole Vault
1982-1983 Jim Jordan Graham Wrestling
1982-1983 Jeff Jordan Graham Wrestling
1981-1982 Jeff Jordan Graham Wrestling
1981-1982 Jim Jordan Graham Wrestling
1980-1981 Jim Jordan Graham Wrestling
1980-1981 Jeff Jordan Graham Wrestling
1980-1981 Penny Hampton, Kelly Seeburg, Karen Skillman, Layne Current Graham Track - Girls-4 x 800 Relay
1979-1980 Jim Jordan Graham Wrestling
1979-1980 Penny Hampton, Kelly Seeburg, Gretchen Baker, Layne Current Graham Track - Girls-4 x 800 Relay
1978-1979 Scott Wall Shawnee Track - Boys-High Jump
1975-1976 Kent Powers Shawnee Track - Boys-Pole Vault
1975-1976 Debbie Stephens Tippecanoe Track - Girls-Discus - 126' 3"
1973-1974 Kent Powers Shawnee Track - Boys-Pole Vault
1971-1972 Wallace Hale Graham Track - Boys-Shot Put 60' 9"
1960-1961 Riley Griffith, Jay Gruenbaum Shawnee Tennis - Boys-Doubles

Awards Of Excellence Jostens